"fari" meaning in All languages combined

See fari on Wiktionary

Verb [Esperanto]

IPA: /ˈfari/
Rhymes: -ari Etymology: From French faire and Italian fare, from Latin faciō, facere. Etymology templates: {{bor|eo|fr|faire}} French faire, {{bor|eo|it|fare}} Italian fare, {{der|eo|la|facio|faciō, facere}} Latin faciō, facere Head templates: {{eo-head}} fari (present faras, past faris, future faros, conditional farus, volitive faru) Inflection templates: {{eo-conj}} Forms: faras [present], faris [past], faros [future], farus [conditional], faru [volitive], no-table-tags [table-tags], faras [present], faris [past], faros [future], faranta [active, participle, present, singular], farantaj [active, participle, plural, present], farinta [active, participle, past, singular], farintaj [active, participle, past, plural], faronta [active, future, participle, singular], farontaj [active, future, participle, plural], farantan [accusative, active, participle, present, singular], farantajn [accusative, active, participle, plural, present], farintan [accusative, active, participle, past, singular], farintajn [accusative, active, participle, past, plural], farontan [accusative, active, future, participle, singular], farontajn [accusative, active, future, participle, plural], farata [participle, passive, present, singular], farataj [participle, passive, plural, present], farita [participle, passive, past, singular], faritaj [participle, passive, past, plural], farota [future, participle, passive, singular], farotaj [future, participle, passive, plural], faratan [accusative, participle, passive, present, singular], faratajn [accusative, participle, passive, plural, present], faritan [accusative, participle, passive, past, singular], faritajn [accusative, participle, passive, past, plural], farotan [accusative, future, participle, passive, singular], farotajn [accusative, future, participle, passive, plural], faranto [active, noun-from-verb, participle, present, singular], farantoj [active, noun-from-verb, participle, plural, present], farinto [active, noun-from-verb, participle, past, singular], farintoj [active, noun-from-verb, participle, past, plural], faronto [active, future, noun-from-verb, participle, singular], farontoj [active, future, noun-from-verb, participle, plural], faranton [accusative, active, noun-from-verb, participle, present, singular], farantojn [accusative, active, noun-from-verb, participle, plural, present], farinton [accusative, active, noun-from-verb, participle, past, singular], farintojn [accusative, active, noun-from-verb, participle, past, plural], faronton [accusative, active, future, noun-from-verb, participle, singular], farontojn [accusative, active, future, noun-from-verb, participle, plural], farato [noun-from-verb, participle, passive, present, singular], faratoj [noun-from-verb, participle, passive, plural, present], farito [noun-from-verb, participle, passive, past, singular], faritoj [noun-from-verb, participle, passive, past, plural], faroto [future, noun-from-verb, participle, passive, singular], farotoj [future, noun-from-verb, participle, passive, plural], faraton [accusative, noun-from-verb, participle, passive, present, singular], faratojn [accusative, noun-from-verb, participle, passive, plural, present], fariton [accusative, noun-from-verb, participle, passive, past, singular], faritojn [accusative, noun-from-verb, participle, passive, past, plural], faroton [accusative, future, noun-from-verb, participle, passive, singular], farotojn [accusative, future, noun-from-verb, participle, passive, plural], farante [active, adverbial, participle, present], farinte [active, adverbial, participle, past], faronte [active, adverbial, future, participle], farate [adverbial, participle, passive, present], farite [adverbial, participle, passive, past], farote [adverbial, future, participle, passive], fari [infinitive, plural, present], faru [imperative, past, plural], farus [conditional, future, plural]
  1. to do
    Sense id: en-fari-eo-verb-IXZV9I3e Categories (other): Esperanto entries with incorrect language header Disambiguation of Esperanto entries with incorrect language header: 50 50
  2. to make
    Sense id: en-fari-eo-verb-akNDa9RO Categories (other): Esperanto entries with incorrect language header Disambiguation of Esperanto entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: alfari (english: to adapt, accommodate; to tailor), antaŭfari (english: to do in advance; to prepare), farenda (english: that must be done), farendaĵo (english: something that must be done), fariĝi (english: to be done; to be made), faro (english: deed, act, action), malfari (english: to undo)
Categories (other): Esperanto BRO2 Disambiguation of Esperanto BRO2: 0 0

Verb [Faroese]

Head templates: {{head|fo|verb form}} fari
  1. first-person singular present of fara Tags: first-person, form-of, present, singular Form of: fara
    Sense id: en-fari-fo-verb-0ZOyVEVR Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 13 entries, Pages with entries

Noun [Friulian]

Forms: faris [plural]
Etymology: From Latin fabrum, accusative of faber. Etymology templates: {{inh|fur|la|fabrum}} Latin fabrum Head templates: {{head|fur|noun||{{{2}}}|plural|faris||{{{3}}}||{{{3}}}s|g=m|g2=|head=|sort=}} fari m (plural faris), {{fur-noun|m}} fari m (plural faris)
  1. smith, blacksmith Tags: masculine
    Sense id: en-fari-fur-noun-yz-CI~ds Categories (other): Friulian entries with incorrect language header, Pages with 13 entries, Pages with entries

Adjective [Hausa]

IPA: /fá.ɽíː/, [ɸə́.ɽíː] (note: Standard Kano Hausa), /fáː.ɽì/, [ɸáː.ɽɪ̀] (note: Standard Kano Hausa) Forms: farī [canonical], farā [feminine], farā̀rē [plural]
Head templates: {{head|ha|adjective|feminine|farā|plural|farā̀rē|head=farī|sort=}} farī (feminine farā, plural farā̀rē), {{ha-adj|farī|farā|farā̀rē}} farī (feminine farā, plural farā̀rē)
  1. white
    Sense id: en-fari-ha-adj-AY-pakRx Categories (other): Colors Disambiguation of Colors: 44 12 20 4 5 14

Noun [Hausa]

IPA: /fá.ɽíː/, [ɸə́.ɽíː] (note: Standard Kano Hausa), /fáː.ɽì/, [ɸáː.ɽɪ̀] (note: Standard Kano Hausa) Forms: farī [canonical, masculine], farā̀rē [plural], farin [possessed-form]
Head templates: {{ha-noun|m|farī|farā̀rē}} farī m (plural farā̀rē, possessed form farin)
  1. a strip of white cloth
    Sense id: en-fari-ha-noun-49YRlqv3
  2. a (white) shroud
    Sense id: en-fari-ha-noun-rhfp3Bbn
  3. something good or positive
    Sense id: en-fari-ha-noun-XJ3Xhp5~ Categories (other): Pages with 13 entries, Pages with entries, Hausa entries with incorrect language header, Hausa links with redundant alt parameters, Hausa links with redundant wikilinks Disambiguation of Pages with 13 entries: 2 2 0 1 2 18 3 3 1 27 30 1 2 2 3 2 2 Disambiguation of Pages with entries: 1 1 0 0 1 21 2 2 0 30 34 0 1 1 1 1 1 Disambiguation of Hausa entries with incorrect language header: 1 2 14 61 8 14 Disambiguation of Hausa links with redundant alt parameters: 2 3 19 38 19 18 Disambiguation of Hausa links with redundant wikilinks: 0 4 10 60 13 13

Noun [Hausa]

IPA: /fá.ɽíː/, [ɸə́.ɽíː] (note: Standard Kano Hausa), /fáː.ɽì/, [ɸáː.ɽɪ̀] (note: Standard Kano Hausa) Forms: farī [canonical, masculine], farfarū [plural], farin [possessed-form]
Head templates: {{ha-noun|m|farī|farfarū}} farī m (plural farfarū, possessed form farin)
  1. a vowel in Arabic script Coordinate_terms: baƙī
    Sense id: en-fari-ha-noun-37fewlTF Categories (other): Arabic letter names Disambiguation of Arabic letter names: 1 1 4 2 84 8

Noun [Hausa]

IPA: /fá.ɽíː/, [ɸə́.ɽíː] (note: Standard Kano Hausa), /fáː.ɽì/, [ɸáː.ɽɪ̀] (note: Standard Kano Hausa) Forms: fārì [canonical, masculine], fārìn [possessed-form]
Head templates: {{ha-noun|m|fārì}} fārì m (possessed form fārìn)
  1. beginning, start
    Sense id: en-fari-ha-noun-6aPwyslj

Noun [Icelandic]

Head templates: {{head|is|noun form}} fari
  1. indefinite dative singular of far Tags: dative, form-of, indefinite, singular Form of: far
    Sense id: en-fari-is-noun-QOx3TKsA

Verb [Icelandic]

Head templates: {{head|is|verb form}} fari
  1. inflection of fara:
    first-person singular present subjunctive
    Tags: first-person, form-of, present, singular, subjunctive Form of: fara
    Sense id: en-fari-is-verb-DDNwhOue Categories (other): Pages with 13 entries, Pages with entries, Icelandic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 13 entries: 2 2 0 1 2 18 3 3 1 27 30 1 2 2 3 2 2 Disambiguation of Pages with entries: 1 1 0 0 1 21 2 2 0 30 34 0 1 1 1 1 1 Disambiguation of Icelandic entries with incorrect language header: 4 47 49
  2. inflection of fara:
    third-person present subjunctive
    Tags: form-of, present, subjunctive, third-person Form of: fara
    Sense id: en-fari-is-verb-yKjlt8B4 Categories (other): Pages with 13 entries, Pages with entries, Icelandic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 13 entries: 2 2 0 1 2 18 3 3 1 27 30 1 2 2 3 2 2 Disambiguation of Pages with entries: 1 1 0 0 1 21 2 2 0 30 34 0 1 1 1 1 1 Disambiguation of Icelandic entries with incorrect language header: 4 47 49

Noun [Ido]

IPA: /ˈfari/
Head templates: {{head|io|noun form}} fari
  1. plural of faro Tags: form-of, plural Form of: faro
    Sense id: en-fari-io-noun-sJY7t1zz Categories (other): Ido entries with incorrect language header, Pages with 13 entries, Pages with entries

Noun [Italian]

Head templates: {{head|it|noun form|g=m}} fari m
  1. plural of faro Tags: form-of, masculine, plural Form of: faro
    Sense id: en-fari-it-noun-sJY7t1zz Categories (other): Italian entries with incorrect language header, Pages with 13 entries, Pages with entries

Verb [Latin]

IPA: [ˈfaː.riː] [Classical-Latin], [ˈfaː.ri] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: fārī [canonical]
Head templates: {{head|la|verb form|head=fārī}} fārī
  1. present active infinitive of for Tags: active, form-of, infinitive, present Form of: for
    Sense id: en-fari-la-verb-y5Npr4-r Categories (other): Latin entries with incorrect language header, Pages with 13 entries, Pages with entries

Noun [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|nounf|g=n}} fari n
  1. (non-standard since 2012) definite plural of far Tags: definite, form-of, neuter, nonstandard, plural Form of: far
    Sense id: en-fari-nn-noun-shWkQb9g
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|participle form}} fari
  1. (non-standard since 2012) feminine of faren Tags: feminine, form-of, nonstandard, participle Form of: faren
    Sense id: en-fari-nn-verb-gJmNB5eo
  2. (non-standard since 2012) neuter of faren Tags: form-of, neuter, nonstandard, participle Form of: faren
    Sense id: en-fari-nn-verb-CzFsVppG
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|verb form}} fari
  1. (non-standard since 2012) supine of fara and fare Tags: form-of, nonstandard, supine Form of: fara and fare
    Sense id: en-fari-nn-verb--Tw5UDZb
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Old Norse]

Head templates: {{head|non|verb form}} fari
  1. third-person singular/plural present active subjunctive of fara Tags: active, form-of, plural, present, singular, subjunctive, third-person Form of: fara
    Sense id: en-fari-non-verb-Pb~d45RY Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header, Pages with 13 entries, Pages with entries

Verb [Sicilian]

IPA: /ˈfa.ɾi/, [ˈfaː.ɾɪ]
Rhymes: -aɾi Etymology: Inherited from Late Latin fāre. Cognate with Italian fare. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|scn|la-lat|facio|fāre||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Late Latin fāre, {{inh+|scn|la-lat|facio|fāre}} Inherited from Late Latin fāre, {{cog|it|fare}} Italian fare Head templates: {{head|scn|verb}} fari Inflection templates: {{scn-conj-fari}}, {{scn-conj|conj=irregular|ger=facennu|imp1p=facemu|imp2p=faciti|imp2s=fa'|imp3s=facissi|imperf1p=facìamu, facìumu|imperf1s=facìa|imperf2p=facìu|imperf2s=facivi|imperf3p=facìanu, facìunu|imperf3s=facìa|impsub123s=facissi|impsub1p=facìssimu|impsub2p=facìssivu|impsub3p=facìssinu|inf=fari|pastp=fattu|prem1p=fìcimu|prem1s=fici|prem2p=facìstivu, facistu|prem2s=facisti|prem3p=fìciru|prem3s=fici|pres1p=facemu|pres1s=fazzu|pres2p=faciti|pres2s=fai|pres3p=fannu|pres3s=fa}} Forms: irregular [table-tags], fari [infinitive], facennu [gerund], fattu [participle, past], fazzu [first-person, indicative, present, singular], fai [indicative, present, second-person, singular], fa [indicative, present, singular, third-person], facemu [first-person, indicative, plural, present], faciti [indicative, plural, present, second-person], fannu [indicative, plural, present, third-person], facìa [first-person, imperfect, indicative, singular], facivi [imperfect, indicative, second-person, singular], facìa [imperfect, indicative, singular, third-person], facìamu [first-person, imperfect, indicative, plural], facìumu [first-person, imperfect, indicative, plural], facìu [imperfect, indicative, plural, second-person], facìanu [imperfect, indicative, plural, third-person], facìunu [imperfect, indicative, plural, third-person], fici [first-person, indicative, preterite, singular], facisti [indicative, preterite, second-person, singular], fici [indicative, preterite, singular, third-person], fìcimu [first-person, indicative, plural, preterite], facìstivu [indicative, plural, preterite, second-person], facistu [indicative, plural, preterite, second-person], fìciru [indicative, plural, preterite, third-person], fazzu [first-person, present, singular, subjunctive], fai [present, second-person, singular, subjunctive], fa [present, singular, subjunctive, third-person], facemu [first-person, plural, present, subjunctive], faciti [plural, present, second-person, subjunctive], fannu [plural, present, subjunctive, third-person], facissi [first-person, imperfect, singular, subjunctive], facissi [imperfect, second-person, singular, subjunctive], facissi [imperfect, singular, subjunctive, third-person], facìssimu [first-person, imperfect, plural, subjunctive], facìssivu [imperfect, plural, second-person, subjunctive], facìssinu [imperfect, plural, subjunctive, third-person], fa' [imperative, second-person, singular], facissi [imperative, singular, third-person], facemu [first-person, imperative, plural], faciti [imperative, plural, second-person], fàciri [alternative]
  1. to do
    Sense id: en-fari-scn-verb-IXZV9I3e Categories (other): Sicilian entries with incorrect language header Disambiguation of Sicilian entries with incorrect language header: 50 50
  2. to make
    Sense id: en-fari-scn-verb-akNDa9RO Categories (other): Sicilian entries with incorrect language header Disambiguation of Sicilian entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ch' âm' a fari, chi avemu a fari, chi facisti, chi fari, mancanza dû chi fari, s'à' fattu, schiffariatu Related terms: facienna, fattu, fatturi

Noun [Thao]

Head templates: {{head|ssf|noun}} fari
  1. wind
    Sense id: en-fari-ssf-noun-m1jmgUWn Categories (other): Pages with 13 entries, Pages with entries, Thao entries with incorrect language header

Noun [West Makian]

IPA: /ˈɸa.ri/
Head templates: {{head|mqs|noun}} fari
  1. a handle
    Sense id: en-fari-mqs-noun-BgyL61S3 Categories (other): Pages with 13 entries, Pages with entries, West Makian entries with incorrect language header

Inflected forms

{
  "antonyms": [
    {
      "word": "malfari"
    }
  ],
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Esperanto BRO2",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "to adapt, accommodate; to tailor",
      "translation": "to adapt, accommodate; to tailor",
      "word": "alfari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "to do in advance; to prepare",
      "translation": "to do in advance; to prepare",
      "word": "antaŭfari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "that must be done",
      "translation": "that must be done",
      "word": "farenda"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "something that must be done",
      "translation": "something that must be done",
      "word": "farendaĵo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "to be done; to be made",
      "translation": "to be done; to be made",
      "word": "fariĝi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "deed, act, action",
      "translation": "deed, act, action",
      "word": "faro"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "to undo",
      "translation": "to undo",
      "word": "malfari"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eo",
        "2": "fr",
        "3": "faire"
      },
      "expansion": "French faire",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eo",
        "2": "it",
        "3": "fare"
      },
      "expansion": "Italian fare",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eo",
        "2": "la",
        "3": "facio",
        "4": "faciō, facere"
      },
      "expansion": "Latin faciō, facere",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From French faire and Italian fare, from Latin faciō, facere.",
  "forms": [
    {
      "form": "faras",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faris",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "faros",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "farus",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "faru",
      "tags": [
        "volitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "eo-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "faras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faris",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "faros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "faranta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farantaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farinta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farintaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faronta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farontaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farantan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farantajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farintan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farintajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farontan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "future",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farontajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "future",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farataj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faritaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farota",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "participle",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farotaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "participle",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faratan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "participle",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faratajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faritan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faritajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farotan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "future",
        "participle",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farotajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "future",
        "participle",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faranto",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farantoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farinto",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farintoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faronto",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farontoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faranton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farantojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farinton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farintojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faronton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farontojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farato",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faratoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farito",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faritoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faroto",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farotoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faraton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faratojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fariton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faritojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faroton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farotojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farante",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adverbial",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farinte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adverbial",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "faronte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adverbial",
        "future",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "farate",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "farote",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "future",
        "participle",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "fari (present faras, past faris, future faros, conditional farus, volitive faru)",
      "name": "eo-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "fa‧ri"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fa‧ri"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "eo-conj"
    }
  ],
  "lang": "Esperanto",
  "lang_code": "eo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to do"
      ],
      "id": "en-fari-eo-verb-IXZV9I3e",
      "links": [
        [
          "do",
          "do"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to make"
      ],
      "id": "en-fari-eo-verb-akNDa9RO",
      "links": [
        [
          "make",
          "make"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfari/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              3,
              7
            ]
          ],
          "english": "I (will) go to him.",
          "text": "Eg fari til hansara.",
          "translation": "I (will) go to him.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "fara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular present of fara"
      ],
      "id": "en-fari-fo-verb-0ZOyVEVR",
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fur",
        "2": "la",
        "3": "fabrum"
      },
      "expansion": "Latin fabrum",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin fabrum, accusative of faber.",
  "forms": [
    {
      "form": "faris",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fur",
        "10": "{{{3}}}s",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "{{{2}}}",
        "5": "plural",
        "6": "faris",
        "7": "",
        "8": "{{{3}}}",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "fari m (plural faris)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "fari m (plural faris)",
      "name": "fur-noun"
    }
  ],
  "lang": "Friulian",
  "lang_code": "fur",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Friulian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "smith, blacksmith"
      ],
      "id": "en-fari-fur-noun-yz-CI~ds",
      "links": [
        [
          "smith",
          "smith"
        ],
        [
          "blacksmith",
          "blacksmith"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "farī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "farā",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "farā̀rē",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ha",
        "2": "adjective",
        "3": "feminine",
        "4": "farā",
        "5": "plural",
        "6": "farā̀rē",
        "head": "farī",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "farī (feminine farā, plural farā̀rē)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "farī",
        "2": "farā",
        "3": "farā̀rē"
      },
      "expansion": "farī (feminine farā, plural farā̀rē)",
      "name": "ha-adj"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "baƙī"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 12 20 4 5 14",
          "kind": "other",
          "langcode": "ha",
          "name": "Colors",
          "orig": "ha:Colors",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "white"
      ],
      "id": "en-fari-ha-adj-AY-pakRx",
      "links": [
        [
          "white",
          "white"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fá.ɽíː/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸə́.ɽíː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    },
    {
      "ipa": "/fáː.ɽì/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸáː.ɽɪ̀]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "farī",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "farā̀rē",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farin",
      "tags": [
        "possessed-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "farī",
        "3": "farā̀rē"
      },
      "expansion": "farī m (plural farā̀rē, possessed form farin)",
      "name": "ha-noun"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "a strip of white cloth"
      ],
      "id": "en-fari-ha-noun-49YRlqv3",
      "links": [
        [
          "strip",
          "strip"
        ],
        [
          "white",
          "white"
        ],
        [
          "cloth",
          "cloth"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a (white) shroud"
      ],
      "id": "en-fari-ha-noun-rhfp3Bbn",
      "links": [
        [
          "shroud",
          "shroud"
        ]
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "baƙī"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 2 0 1 2 18 3 3 1 27 30 1 2 2 3 2 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 1 0 0 1 21 2 2 0 30 34 0 1 1 1 1 1",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 2 14 61 8 14",
          "kind": "other",
          "name": "Hausa entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "2 3 19 38 19 18",
          "kind": "other",
          "name": "Hausa links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 4 10 60 13 13",
          "kind": "other",
          "name": "Hausa links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "something good or positive"
      ],
      "id": "en-fari-ha-noun-XJ3Xhp5~",
      "links": [
        [
          "good",
          "good"
        ],
        [
          "positive",
          "positive"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fá.ɽíː/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸə́.ɽíː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    },
    {
      "ipa": "/fáː.ɽì/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸáː.ɽɪ̀]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "farī",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "farfarū",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farin",
      "tags": [
        "possessed-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "farī",
        "3": "farfarū"
      },
      "expansion": "farī m (plural farfarū, possessed form farin)",
      "name": "ha-noun"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 1 4 2 84 8",
          "kind": "other",
          "langcode": "ha",
          "name": "Arabic letter names",
          "orig": "ha:Arabic letter names",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "coordinate_terms": [
        {
          "word": "baƙī"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a vowel in Arabic script"
      ],
      "id": "en-fari-ha-noun-37fewlTF",
      "links": [
        [
          "vowel",
          "vowel"
        ],
        [
          "Arabic",
          "Arabic"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fá.ɽíː/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸə́.ɽíː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    },
    {
      "ipa": "/fáː.ɽì/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸáː.ɽɪ̀]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "fārì",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "fārìn",
      "tags": [
        "possessed-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "fārì"
      },
      "expansion": "fārì m (possessed form fārìn)",
      "name": "ha-noun"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "beginning, start"
      ],
      "id": "en-fari-ha-noun-6aPwyslj",
      "links": [
        [
          "beginning",
          "beginning"
        ],
        [
          "start",
          "start"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fá.ɽíː/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸə́.ɽíː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    },
    {
      "ipa": "/fáː.ɽì/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸáː.ɽɪ̀]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "far"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite dative singular of far"
      ],
      "id": "en-fari-is-noun-QOx3TKsA",
      "links": [
        [
          "far",
          "far#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 2 0 1 2 18 3 3 1 27 30 1 2 2 3 2 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 1 0 0 1 21 2 2 0 30 34 0 1 1 1 1 1",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 47 49",
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "fara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of fara:",
        "first-person singular present subjunctive"
      ],
      "id": "en-fari-is-verb-DDNwhOue",
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 2 0 1 2 18 3 3 1 27 30 1 2 2 3 2 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 1 0 0 1 21 2 2 0 30 34 0 1 1 1 1 1",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 47 49",
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "fara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of fara:",
        "third-person present subjunctive"
      ],
      "id": "en-fari-is-verb-yKjlt8B4",
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "io",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ido",
  "lang_code": "io",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ido entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "faro"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of faro"
      ],
      "id": "en-fari-io-noun-sJY7t1zz",
      "links": [
        [
          "faro",
          "faro#Ido"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfari/"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "noun form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "fari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "faro"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of faro"
      ],
      "id": "en-fari-it-noun-sJY7t1zz",
      "links": [
        [
          "faro",
          "faro#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "fārī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "verb form",
        "head": "fārī"
      },
      "expansion": "fārī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "for"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present active infinitive of for"
      ],
      "id": "en-fari-la-verb-y5Npr4-r",
      "links": [
        [
          "for",
          "for#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "infinitive",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfaː.riː]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfaː.ri]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "nounf",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "fari n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "far"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite plural of far"
      ],
      "id": "en-fari-nn-noun-shWkQb9g",
      "links": [
        [
          "far",
          "far#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) definite plural of far"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "participle form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "faren"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feminine of faren"
      ],
      "id": "en-fari-nn-verb-gJmNB5eo",
      "links": [
        [
          "faren",
          "faren#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) feminine of faren"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nonstandard",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "faren"
        }
      ],
      "glosses": [
        "neuter of faren"
      ],
      "id": "en-fari-nn-verb-CzFsVppG",
      "links": [
        [
          "faren",
          "faren#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) neuter of faren"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard",
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "fara and fare"
        }
      ],
      "glosses": [
        "supine of fara and fare"
      ],
      "id": "en-fari-nn-verb--Tw5UDZb",
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Norwegian_Nynorsk"
        ],
        [
          "fare",
          "fare#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) supine of fara and fare"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "nonstandard",
        "supine"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "fara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular/plural present active subjunctive of fara"
      ],
      "id": "en-fari-non-verb-Pb~d45RY",
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Old_Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "plural",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ch' âm' a fari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "chi avemu a fari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "chi facisti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "chi fari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "mancanza dû chi fari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "s'à' fattu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "schiffariatu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "scn",
        "2": "la-lat",
        "3": "facio",
        "4": "fāre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Late Latin fāre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "scn",
        "2": "la-lat",
        "3": "facio",
        "4": "fāre"
      },
      "expansion": "Inherited from Late Latin fāre",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "fare"
      },
      "expansion": "Italian fare",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Late Latin fāre. Cognate with Italian fare.",
  "forms": [
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "scn-conj-fari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "facennu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "fattu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fazzu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facemu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faciti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fannu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "facivi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "facìa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "facìumu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "facìu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìanu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìunu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fici",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "facisti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fici",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fìcimu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "facìstivu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facistu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fìciru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fazzu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facemu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faciti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fannu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facissi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "facissi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "facissi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìssimu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "facìssivu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "facìssinu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fa'",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "facissi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facemu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faciti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fàciri",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "scn",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fà",
        "ri"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "scn-conj-fari"
    },
    {
      "args": {
        "conj": "irregular",
        "ger": "facennu",
        "imp1p": "facemu",
        "imp2p": "faciti",
        "imp2s": "fa'",
        "imp3s": "facissi",
        "imperf1p": "facìamu, facìumu",
        "imperf1s": "facìa",
        "imperf2p": "facìu",
        "imperf2s": "facivi",
        "imperf3p": "facìanu, facìunu",
        "imperf3s": "facìa",
        "impsub123s": "facissi",
        "impsub1p": "facìssimu",
        "impsub2p": "facìssivu",
        "impsub3p": "facìssinu",
        "inf": "fari",
        "pastp": "fattu",
        "prem1p": "fìcimu",
        "prem1s": "fici",
        "prem2p": "facìstivu, facistu",
        "prem2s": "facisti",
        "prem3p": "fìciru",
        "prem3s": "fici",
        "pres1p": "facemu",
        "pres1s": "fazzu",
        "pres2p": "faciti",
        "pres2s": "fai",
        "pres3p": "fannu",
        "pres3s": "fa"
      },
      "name": "scn-conj"
    }
  ],
  "lang": "Sicilian",
  "lang_code": "scn",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "facienna"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "fattu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "fatturi"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Sicilian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to do"
      ],
      "id": "en-fari-scn-verb-IXZV9I3e",
      "links": [
        [
          "do",
          "do"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Sicilian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to make"
      ],
      "id": "en-fari-scn-verb-akNDa9RO",
      "links": [
        [
          "make",
          "make"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfa.ɾi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfaː.ɾɪ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾi"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ssf",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Thao",
  "lang_code": "ssf",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Thao entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wind"
      ],
      "id": "en-fari-ssf-noun-m1jmgUWn",
      "links": [
        [
          "wind",
          "wind"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mqs",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "West Makian",
  "lang_code": "mqs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 13 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "West Makian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              8,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              4,
              10
            ]
          ],
          "english": "the handle of a paddle",
          "text": "puas da fari",
          "translation": "the handle of a paddle",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a handle"
      ],
      "id": "en-fari-mqs-noun-BgyL61S3",
      "links": [
        [
          "handle",
          "handle"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸa.ri/"
    }
  ],
  "word": "fari"
}
{
  "antonyms": [
    {
      "word": "malfari"
    }
  ],
  "categories": [
    "Esperanto 2-syllable words",
    "Esperanto BRO2",
    "Esperanto entries with incorrect language header",
    "Esperanto lemmas",
    "Esperanto terms borrowed from French",
    "Esperanto terms borrowed from Italian",
    "Esperanto terms derived from French",
    "Esperanto terms derived from Italian",
    "Esperanto terms derived from Latin",
    "Esperanto terms with IPA pronunciation",
    "Esperanto terms with audio pronunciation",
    "Esperanto verbs",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Esperanto/ari",
    "Rhymes:Esperanto/ari/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "to adapt, accommodate; to tailor",
      "translation": "to adapt, accommodate; to tailor",
      "word": "alfari"
    },
    {
      "english": "to do in advance; to prepare",
      "translation": "to do in advance; to prepare",
      "word": "antaŭfari"
    },
    {
      "english": "that must be done",
      "translation": "that must be done",
      "word": "farenda"
    },
    {
      "english": "something that must be done",
      "translation": "something that must be done",
      "word": "farendaĵo"
    },
    {
      "english": "to be done; to be made",
      "translation": "to be done; to be made",
      "word": "fariĝi"
    },
    {
      "english": "deed, act, action",
      "translation": "deed, act, action",
      "word": "faro"
    },
    {
      "english": "to undo",
      "translation": "to undo",
      "word": "malfari"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eo",
        "2": "fr",
        "3": "faire"
      },
      "expansion": "French faire",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eo",
        "2": "it",
        "3": "fare"
      },
      "expansion": "Italian fare",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eo",
        "2": "la",
        "3": "facio",
        "4": "faciō, facere"
      },
      "expansion": "Latin faciō, facere",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From French faire and Italian fare, from Latin faciō, facere.",
  "forms": [
    {
      "form": "faras",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faris",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "faros",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "farus",
      "tags": [
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "faru",
      "tags": [
        "volitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "eo-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "faras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faris",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "faros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "faranta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farantaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farinta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farintaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faronta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farontaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farantan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farantajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farintan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farintajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farontan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "future",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farontajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "future",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farataj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farita",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faritaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farota",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "participle",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farotaj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "participle",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faratan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "participle",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faratajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faritan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faritajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farotan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "future",
        "participle",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farotajn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "future",
        "participle",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faranto",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farantoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farinto",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farintoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faronto",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farontoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faranton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farantojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farinton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farintojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faronton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farontojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "active",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farato",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faratoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farito",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faritoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faroto",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farotoj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faraton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faratojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fariton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faritojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faroton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farotojn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "future",
        "noun-from-verb",
        "participle",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farante",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adverbial",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farinte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adverbial",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "faronte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adverbial",
        "future",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "farate",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "farote",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adverbial",
        "future",
        "participle",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "fari (present faras, past faris, future faros, conditional farus, volitive faru)",
      "name": "eo-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "fa‧ri"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fa‧ri"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "eo-conj"
    }
  ],
  "lang": "Esperanto",
  "lang_code": "eo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to do"
      ],
      "links": [
        [
          "do",
          "do"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to make"
      ],
      "links": [
        [
          "make",
          "make"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfari/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Faroese entries with incorrect language header",
        "Faroese non-lemma forms",
        "Faroese terms with usage examples",
        "Faroese verb forms",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              3,
              7
            ]
          ],
          "english": "I (will) go to him.",
          "text": "Eg fari til hansara.",
          "translation": "I (will) go to him.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "fara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular present of fara"
      ],
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fur",
        "2": "la",
        "3": "fabrum"
      },
      "expansion": "Latin fabrum",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin fabrum, accusative of faber.",
  "forms": [
    {
      "form": "faris",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fur",
        "10": "{{{3}}}s",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "{{{2}}}",
        "5": "plural",
        "6": "faris",
        "7": "",
        "8": "{{{3}}}",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "fari m (plural faris)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "fari m (plural faris)",
      "name": "fur-noun"
    }
  ],
  "lang": "Friulian",
  "lang_code": "fur",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Friulian entries with incorrect language header",
        "Friulian lemmas",
        "Friulian masculine nouns",
        "Friulian nouns",
        "Friulian terms derived from Latin",
        "Friulian terms inherited from Latin",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "smith, blacksmith"
      ],
      "links": [
        [
          "smith",
          "smith"
        ],
        [
          "blacksmith",
          "blacksmith"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Hausa adjectives",
    "Hausa entries with incorrect language header",
    "Hausa lemmas",
    "Hausa links with redundant alt parameters",
    "Hausa links with redundant wikilinks",
    "Hausa masculine nouns",
    "Hausa nouns",
    "Hausa terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "ha:Arabic letter names",
    "ha:Colors"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "farī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "farā",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "farā̀rē",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ha",
        "2": "adjective",
        "3": "feminine",
        "4": "farā",
        "5": "plural",
        "6": "farā̀rē",
        "head": "farī",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "farī (feminine farā, plural farā̀rē)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "farī",
        "2": "farā",
        "3": "farā̀rē"
      },
      "expansion": "farī (feminine farā, plural farā̀rē)",
      "name": "ha-adj"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "baƙī"
        }
      ],
      "glosses": [
        "white"
      ],
      "links": [
        [
          "white",
          "white"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fá.ɽíː/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸə́.ɽíː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    },
    {
      "ipa": "/fáː.ɽì/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸáː.ɽɪ̀]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Hausa adjectives",
    "Hausa entries with incorrect language header",
    "Hausa lemmas",
    "Hausa links with redundant alt parameters",
    "Hausa links with redundant wikilinks",
    "Hausa masculine nouns",
    "Hausa nouns",
    "Hausa terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "ha:Arabic letter names",
    "ha:Colors"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "farī",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "farā̀rē",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farin",
      "tags": [
        "possessed-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "farī",
        "3": "farā̀rē"
      },
      "expansion": "farī m (plural farā̀rē, possessed form farin)",
      "name": "ha-noun"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "a strip of white cloth"
      ],
      "links": [
        [
          "strip",
          "strip"
        ],
        [
          "white",
          "white"
        ],
        [
          "cloth",
          "cloth"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a (white) shroud"
      ],
      "links": [
        [
          "shroud",
          "shroud"
        ]
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "baƙī"
        }
      ],
      "glosses": [
        "something good or positive"
      ],
      "links": [
        [
          "good",
          "good"
        ],
        [
          "positive",
          "positive"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fá.ɽíː/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸə́.ɽíː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    },
    {
      "ipa": "/fáː.ɽì/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸáː.ɽɪ̀]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Hausa adjectives",
    "Hausa entries with incorrect language header",
    "Hausa lemmas",
    "Hausa links with redundant alt parameters",
    "Hausa links with redundant wikilinks",
    "Hausa masculine nouns",
    "Hausa nouns",
    "Hausa terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "ha:Arabic letter names",
    "ha:Colors"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "farī",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "farfarū",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farin",
      "tags": [
        "possessed-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "farī",
        "3": "farfarū"
      },
      "expansion": "farī m (plural farfarū, possessed form farin)",
      "name": "ha-noun"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "coordinate_terms": [
        {
          "word": "baƙī"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a vowel in Arabic script"
      ],
      "links": [
        [
          "vowel",
          "vowel"
        ],
        [
          "Arabic",
          "Arabic"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fá.ɽíː/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸə́.ɽíː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    },
    {
      "ipa": "/fáː.ɽì/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸáː.ɽɪ̀]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Hausa adjectives",
    "Hausa entries with incorrect language header",
    "Hausa lemmas",
    "Hausa links with redundant alt parameters",
    "Hausa links with redundant wikilinks",
    "Hausa masculine nouns",
    "Hausa nouns",
    "Hausa terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "ha:Arabic letter names",
    "ha:Colors"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "fārì",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "fārìn",
      "tags": [
        "possessed-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "fārì"
      },
      "expansion": "fārì m (possessed form fārìn)",
      "name": "ha-noun"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "beginning, start"
      ],
      "links": [
        [
          "beginning",
          "beginning"
        ],
        [
          "start",
          "start"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fá.ɽíː/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸə́.ɽíː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    },
    {
      "ipa": "/fáː.ɽì/"
    },
    {
      "ipa": "[ɸáː.ɽɪ̀]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Icelandic entries with incorrect language header",
    "Icelandic non-lemma forms",
    "Icelandic noun forms",
    "Icelandic verb forms",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "far"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite dative singular of far"
      ],
      "links": [
        [
          "far",
          "far#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Icelandic entries with incorrect language header",
    "Icelandic non-lemma forms",
    "Icelandic noun forms",
    "Icelandic verb forms",
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "fara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of fara:",
        "first-person singular present subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "fara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of fara:",
        "third-person present subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "io",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ido",
  "lang_code": "io",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ido entries with incorrect language header",
        "Ido non-lemma forms",
        "Ido noun forms",
        "Ido terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "faro"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of faro"
      ],
      "links": [
        [
          "faro",
          "faro#Ido"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfari/"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "noun form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "fari m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Italian entries with incorrect language header",
        "Italian non-lemma forms",
        "Italian noun forms",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "faro"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of faro"
      ],
      "links": [
        [
          "faro",
          "faro#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "fārī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "verb form",
        "head": "fārī"
      },
      "expansion": "fārī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin 2-syllable words",
        "Latin entries with incorrect language header",
        "Latin non-lemma forms",
        "Latin terms with IPA pronunciation",
        "Latin verb forms",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "for"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present active infinitive of for"
      ],
      "links": [
        [
          "for",
          "for#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "infinitive",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfaː.riː]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfaː.ri]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "nounf",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "fari n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "far"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite plural of far"
      ],
      "links": [
        [
          "far",
          "far#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) definite plural of far"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "participle form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "faren"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feminine of faren"
      ],
      "links": [
        [
          "faren",
          "faren#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) feminine of faren"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nonstandard",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "faren"
        }
      ],
      "glosses": [
        "neuter of faren"
      ],
      "links": [
        [
          "faren",
          "faren#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) neuter of faren"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard",
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "fara and fare"
        }
      ],
      "glosses": [
        "supine of fara and fare"
      ],
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Norwegian_Nynorsk"
        ],
        [
          "fare",
          "fare#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) supine of fara and fare"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "nonstandard",
        "supine"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse entries with incorrect language header",
        "Old Norse non-lemma forms",
        "Old Norse verb forms",
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "fara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular/plural present active subjunctive of fara"
      ],
      "links": [
        [
          "fara",
          "fara#Old_Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "plural",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 13 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Sicilian/aɾi",
    "Sicilian entries with incorrect language header",
    "Sicilian irregular verbs",
    "Sicilian lemmas",
    "Sicilian terms derived from Late Latin",
    "Sicilian terms inherited from Late Latin",
    "Sicilian verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ch' âm' a fari"
    },
    {
      "word": "chi avemu a fari"
    },
    {
      "word": "chi facisti"
    },
    {
      "word": "chi fari"
    },
    {
      "word": "mancanza dû chi fari"
    },
    {
      "word": "s'à' fattu"
    },
    {
      "word": "schiffariatu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "scn",
        "2": "la-lat",
        "3": "facio",
        "4": "fāre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Late Latin fāre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "scn",
        "2": "la-lat",
        "3": "facio",
        "4": "fāre"
      },
      "expansion": "Inherited from Late Latin fāre",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "fare"
      },
      "expansion": "Italian fare",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Late Latin fāre. Cognate with Italian fare.",
  "forms": [
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "scn-conj-fari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "facennu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "fattu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fazzu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facemu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faciti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fannu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "facivi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "facìa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìamu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "facìumu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "facìu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìanu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìunu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fici",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "facisti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fici",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fìcimu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "facìstivu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facistu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fìciru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fazzu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facemu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faciti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fannu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facissi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "facissi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "facissi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facìssimu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "facìssivu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "facìssinu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fa'",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "facissi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "facemu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faciti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fàciri",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "scn",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fà",
        "ri"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "scn-conj-fari"
    },
    {
      "args": {
        "conj": "irregular",
        "ger": "facennu",
        "imp1p": "facemu",
        "imp2p": "faciti",
        "imp2s": "fa'",
        "imp3s": "facissi",
        "imperf1p": "facìamu, facìumu",
        "imperf1s": "facìa",
        "imperf2p": "facìu",
        "imperf2s": "facivi",
        "imperf3p": "facìanu, facìunu",
        "imperf3s": "facìa",
        "impsub123s": "facissi",
        "impsub1p": "facìssimu",
        "impsub2p": "facìssivu",
        "impsub3p": "facìssinu",
        "inf": "fari",
        "pastp": "fattu",
        "prem1p": "fìcimu",
        "prem1s": "fici",
        "prem2p": "facìstivu, facistu",
        "prem2s": "facisti",
        "prem3p": "fìciru",
        "prem3s": "fici",
        "pres1p": "facemu",
        "pres1s": "fazzu",
        "pres2p": "faciti",
        "pres2s": "fai",
        "pres3p": "fannu",
        "pres3s": "fa"
      },
      "name": "scn-conj"
    }
  ],
  "lang": "Sicilian",
  "lang_code": "scn",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "facienna"
    },
    {
      "word": "fattu"
    },
    {
      "word": "fatturi"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to do"
      ],
      "links": [
        [
          "do",
          "do"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to make"
      ],
      "links": [
        [
          "make",
          "make"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfa.ɾi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfaː.ɾɪ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾi"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ssf",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Thao",
  "lang_code": "ssf",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries",
        "Thao entries with incorrect language header",
        "Thao lemmas",
        "Thao nouns"
      ],
      "glosses": [
        "wind"
      ],
      "links": [
        [
          "wind",
          "wind"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "fari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mqs",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "fari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "West Makian",
  "lang_code": "mqs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 13 entries",
        "Pages with entries",
        "West Makian entries with incorrect language header",
        "West Makian lemmas",
        "West Makian nouns",
        "West Makian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              8,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              4,
              10
            ]
          ],
          "english": "the handle of a paddle",
          "text": "puas da fari",
          "translation": "the handle of a paddle",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a handle"
      ],
      "links": [
        [
          "handle",
          "handle"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸa.ri/"
    }
  ],
  "word": "fari"
}

Download raw JSONL data for fari meaning in All languages combined (28.3kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.